Ve středu 14. června proběhlo na Horním Kunratickém rybníku vyvrcholení výtvarné soutěže „O nejkrásnějšího kapra“.

Tato soutěž, ve které děti základních škol měly vytvořit co nejhezčího vánočního kapra, proběhla v roce 2022 pod záštitou DDM Cvikováček. Cenu za nejkrásnějšího kapra, který byl vyroben z plastových víček, získaly děti ze základní školy v Kunraticích a jako jednu z odměn vyhrály den zážitkového rybolovu.

Rybolov pro ně uspořádali na Kunratickém rybníku Ing. Vlastimil Ladýř – majitel rybníku, Pavel Salavec – vedoucí rybářského kroužku ve Cvikově a Ing. František Salavec – správce Kunratických rybníků.

Bylo krásné ráno, žádný déšť jsme neočekávali a ani nemělo být žádné velké vedro. Trochu nás jenom trápil větší vítr, který ztěžoval podmínky pro trénink nahazování a také pro vlastní malé rybářské závody dětí.

V 9:00 hodin dorazilo k rybníku pěšky dvacet dětí z Kunratic, v čele s panem ředitelem Mgr. Zdeňkem Dvořákem a vychovatelkou školní družiny Lucií Kuhnovou. Všichni byli zvědavi, co je bude čekat. Program byl pestrý. Děti jsme nejdříve krátce seznámili s druhy ryb, teorií rybolovu a s různými technikami lovu. Součástí seznamování byla ukázka nástrah na ryby a poznávání vůní, z čeho jsou různé nástrahy vyráběny (a že dnes to už není pouze o vanilkovém cukru, anebo česneku).

Jako první ukázka rybolovu byl lov kapra na boilies. Nahodili jsme dva pruty, zapnuli hlásiče a čekali, jak to dopadne. Součástí lovu kapra byla i první disciplína pro děti, kterou bylo házení boilies „kobrou“ do dálky.

Následovala ukázka lovu přívlačí, muškaření a druhá disciplína pro děti, kdo zvládne nahodit muškařský prut. Házelo se na trávě a samozřejmě bez mušky. (Jednoduché to nebylo, a to ani pro paní vychovatelku.)

Poslední teoretickou disciplínou bylo házení prutem s navijákem na terč. Tady se krásně ukázalo, kdo již někdy prut v ruce držel a kdo ne.

Za všechny tyto disciplíny dostaly děti něco sladkého, ať se jim dařilo či nikoli.

Poslední a asi i nejzajímavější částí dne byly malé rybářské závody v lovu bílé ryby. Svatý Petr nám přál, a tak se dětem dařilo. U prutů se děti střídaly po 10 minutách a nebyl nikdo, kdo by nějakou rybu nechytl. Bylo nádherné sledovat rozzářené dětské oči, když se někomu povedlo chytit svoji první rybu v životě.

A jak závody dopadly? Celkem se ulovilo šedesát kusů plotic a cejnů. Nejvíce ryb chytil malý Matěj Čmugr (šest kusů a ve finále pak ještě další dva kusy), na druhém místě se umístila Jesenka Sergienko se sedmi kusy a třetí skončila Mirka Plačková s pěti rybami. Těmto třem výhercům daroval Ing. Vlastimil Ladýř jednodenní povolenku k lovu ryb na Dolním Kunratickém rybníku.

Děti si neužívaly pouze rybaření, ale těšily se ze všeho, co jim tento den poskytl. Mohly si hrát s jezevčicí Debbie, která je se správcem rybníku stále u vody nebo jíst dobroty, které dostaly za účast v uvedených disciplínách. K obědu jsme měli všichni párky připravené na grilu a nechybělo ani ovoce, které přinesl osobně starosta obce Kunratice u Cvikova Bc. Michal Iwanejko ve formě rozkrájených melounů.

Loučili jsme se až ve 13:00 hodin a loučení to bylo vskutku rybářské. Když byly děti na odchodu, tak se rozpípal hlásič a svatý Petr nám na jeden prut poslal kapra na rozloučení. Toho se po krátkém boji povedlo zdolat, a tak jsme ještě udělali společnou fotku na závěr.

Více fotografií z akce můžete zhlédnout zde.

Práce s dětmi je úžasná, ale také náročná, a proto patří velké poděkování všem, kdo se dětem věnují, vymýšlejí pro ně nové aktivity, a pak je společně také realizují.

Všem se tento den moc líbil a myslím, že si ho všichni pěkně užili, a to včetně přítomných dospělých. Věřím, že podobných akcí proběhne na Kunratických rybnících více, což je přání nejenom mé, ale také Ing. Vlastimila Ladýře, vlastníka rybníků.

S pozdravem Petrův zdar

Ing. František Salavec, správce rybníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *