Vážení kolegové a kamarádi rybáři

Rok utekl tak jako voda v potoce a je čas se ohlédnout jaký ten rok vlastně byl a podívat se, co nás čeká v roce následujícím.

Pomalý nástup jara byl trochu problematický pro zdravotní stav kaprů ve Spodním Kunratickém rybníku, kteří se z důvodu pomalého ohřívání vody nemohli účinně bránit jarní virémii kaprů. Následkem této virémie uhynulo minimálně sto kusů jak menších, tak i větších kaprů. Ještě do léta byl tento úhyn nahrazen kapry novými. V letošním roce se už projevilo i dlouhodobé hájení větších kaprů, a tak jsme zaznamenali i úlovky kaprů přes 80 cm, což potěšilo nejenom nás. A i nějaký ten sumec se opět chytil.

Ryba v Horním Kunratickém rybníku přezimovala bez jakýchkoli problémů, a tak jsme čekali, jak se to projeví v průběhu roku. Se pstruhy to vypadalo dobře. Ačkoli jarní pstruhové závody byly na úlovky chudé, ihned po závodech se pstruzi rozebrali a dělali rybářům radost. V průběhu roku se pstruzi dosazovali, ale většinou už to mělo pouze krátkodobý efekt na zvýšenou aktivitu ryb. V tomto roce se opět ukázalo, že Horní Kunratický rybník není na rybolov jednoduchý. Nejvíce úspěchů zaznamenali rybáři, kteří chytají na vodě (např. ze člunu) a ti, kteří vodu dobře znají. Byli rybáři, kteří si stěžovali že ryby neberou a že jich je tam málo a byli zase jiní, kteří si rybolov nemohli vynachválit (jako příklad chci zmínit jednoho kolegu, který mi na podzim říkal že druhý den raději půjde zkusit chytit štiku, protože voda je studená a když chytá každou chvíli dva pstruhy najednou tak, než se mu je podaří sundat z háčků je celý mokrý a je mu zima). V letošním roce jsme zaznamenali sníženou aktivitu štik. Rozhodně to není vychytáním této nádherné ryby, protože dle záznamů v povolenkách byly v roce 2022 z tohoto rybníka odneseny pouze dvě štiky (62 cm a 86 cm). I přesto jsme zrušili možnost celoročního lovu této ryby a vrátili zpět dobu hájení od 1. ledna do 15. června.

A co naše pravidla? Stále se je snažíme upravovat jak ku prospěch ryb, tak i rybářů.

Na Dolním rybníku se většině rybářů zamlouvala možnost rybolovu přes celou noc už od května do konce září, a protože teplé dny letos byly i v říjnu rozhodli jsme, že 24hodinový lov bude možný už od 15. dubna a až do 15. října. Další podstatnou příznivou změnou je, že lov ryb nebude v zimních měsících omezen a když se udělá příznivé počasí tak rybáři budou moci na Dolním rybníku zkusit štěstí třeba i v lednu. Ještě musíme zmínit jednu podstatnou změnu a tou bude povinnost mít, a hlavně používat podložku pod ryby. Ryba si zaslouží šetrné zacházení a nikdo nechce chytat ryby otlučené od kamenů s případnou plísní.

Na Horním rybníku jsme museli pravidla hlavně upřesnit, protože rybáři si je vykládají po svém a pak dochází k situacím kdy rybáři porušují pravidla a moc si to nepřipouštějí. Dosavadní zákaz používání nástrah rostlinného nebo živočišného původu nebyl dostačující, a tak jsme museli do řádu doplnit i zákaz používání různých těst, PowerBaitů atd. a to i jako doplněk mušky nebo vláčecí nástrahy včetně přidávání umělých žížal, jiker a červů na mušku. I zákaz používání plováku Sbirulino jsme museli z důvodu nepochopení rozšířit o zákaz používání splávků a dalších kulových a jiných plovátek (netýká se muškařských indikátorů záběru v sestavě s muškařským prutem).  Další změnou je změna míry ryb u okouna, štiky a candáta (více v našich řádech pro rok 2024).

V roce 2024 je jistě na co se těšit. Do Dolního rybníka jsme v průběhu listopadu vypustili přes 1000 ks kaprů o průměrné váze 2,7 kg/kus a také 150 ks lína a 30 amurů. I pro Horní rybník je nyní na sádkách připraveno dostatečné množství pstruhů pro jarní vypouštění.

Všem Vám přejeme krásné vánoční svátky a ať se v roce 2024 sejdeme ve zdraví u rybníků.

Ing. Vlastimil Ladýř, majitel rybníků

Ing. František Salavec, správce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *