Příznivce lovců dravých ryb jistě potěší, že na Kunratické rybníky dorazila 3. května slíbená násada rychlené štiky. Jednalo se o násadu 3000 kusů přivezenou až z dalekého Tábora. Cestu zvládly bez jediného problému a tak byly vypuštěny do Spodního Kunratického rybníka a to pěkně postupně a podél celého rybníka. V případě vypouštění těchto malých štiček musíme počítat se ztrátami okolo 80%, ale i tak by mělo toto zarybnění být hodně znatelné.

Co vlastně „rychlená štička“ znamená? Štika je dravec se značnými sklony ke kanibalismu a nelze ji odchovávat v rybnících hromadně jako kapra. Respektive jde, ale za cenu neskutečných ztrát, takže to nikdo v praxi nedělá.

Při umělém výtěru se pracuje s poměrně velkými počty jiker. Čerstvě vylíhlá štičí embrya se na nějakou dobu zavěšují na vodní rostlinstvo nebo jiné předměty a po spotřebování žloutkového váčku se rozplavou a začnou lovit plankton. V té chvíli je třeba něco s nimi udělat. První možnost je rovnou je vysadit do revíru, ale v tomto věku by nebyla úspěšnost vysazování příliš vysoká. Nabízí se proto druhá možnost. Vysadit „štíčata“ do menší nádrže s bohatým výskytem planktonu, který se dá ještě navyšovat dovozem nachytaných planktonních organismů z jiných lokalit a nechat je vyrůst v relativním blahobytu do velikosti kolem 3 cm. O moc déle to nejde, protože plankton rychle dochází a přestává malým dravcům stačit, takže mezi nimi začne silně bujet kanibalismus. Štičky je proto třeba slovit a vysadit do revírů.

Se svými rozměry jsou už na tom podstatně lépe a vysazování takto odkrmených násad je tedy účinnější. A protože štičky v prostředí bohatém potravou rostou rychleji než v přírodních podmínkách, označuje se takto odchovaná násada jako „rychlená štička“.

Předpokládáme, že do jednoho roku dosáhnou vysazené štiky velikosti kolem 40 cm a ve druhém roce již budete moci chytat ryby i přes 60 cm.

Chceme požádat rybáře, aby v případě ulovení těchto štik s nimi zacházeli co nejšetrněji, aby nám jich co nejvíce dorostlo do velikosti kdy jejich rybolov bude pro nás pro všechny nádherným rybářským zážitkem.

S pozdravem Petrův zdar
Ing. František Salavec, správce rybníka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *