Skončil rybářský rok a je čas podívat se za sebe. Jaký vlastně rok 2022 na byl? V tomto roce jme měli možnost zažít mnoho krásných rybářských zážitků na Kunratických rybnících, a to jednak z důvodu intenzivního zarybňovaní kapry a amury na Dolním Kunratickém rybníku (před zimou proběhlo dvojí zarybňování kapry v množství 2500 kg, a i v létě se byly kapři doplňováni). Na Spodní rybník bylo také vypuštěno 3.000 ks rychlené štičky a jsme velmi zvědaví, jak se to projeví v následujícím roce, a hlavně pak v roce 2024, kdy by již měly dorůst do minimální stanovené míry. Na Horním Kunratickém rybníku proběhlo několikeré zarybňování pstruhy. Kromě pstruhů klasické tržní velikosti bylo do Horního rybníka vypuštěno i mnoho pstruhů obecných o velikosti 60 až 80 cm, a tak si v roce 2022 chytilo mnoho rybářů svého životního pstruha. Horní míra pstruha obecného je u nás 50 cm, a tak všichni tyto velcí pstruzi čekají opět ne svého přemožitele.

Pro větší pohodlí rybářů byla prodloužena doba lovu (lov 24 hodin) na Spodním rybníku a v roce 2023 bude lov 24 hod prodloužen dokonce až do konce září. U obou rybníků byly postaveny suché toalety a u Rybářské chaty byla vybudována terasa, kterou lze využívat při nepřízni počasí anebo pro pohodlnou přípravu jídla a následné stolování.

Co asi nikdo z rybářů lovících na Kunratických rybnících neví je, že v roce 2022 jsme již měli fungující pomocnou rybářskou stráž (pomocný porybný) z řad dobrovolníků rybářů. Jejich úkolem bylo pouze sledovat co se u vody děje, abychom se mohli v roce 2023 lépe zaměřit na porušování řádů a omezit tak nevhodné chování některých rybářů. Mezi hlavní nešvary patřilo braní více ryb, nebo větších ryb, než je řády povoleno, odnášení chycených ryb do vozidel v průběhu rybolovu (ryby se smí dle řádu přechovávat pouze živé ve vezírku nebo jiné vhodné nádobě), dávání chycených kaprů dalším rybářům, ačkoli již jednoho kapra chyceného a zapsaného rybář měl atd. Dalším velkým nešvarem je odhazování odpadků a jejich ponechávání u vody. Opravdu nelze pochopit rybáře, který by měl mít pěkný vztah k přírodě, že opouští rybník, kde po sobě zanechá plechovky od piva, pet-lahve, obaly od krmení pro ryby či jiné odpadky. Vždyť když se těšíte na krásný den u vody a ten den musíte začít tím, že po jiném musíte uklidit, tak tomu dni něco podstatného z té krásy ubyde.

Co je ale potěšující, že výše zmíněné nevhodné chování se týká výrazné menšiny rybářů, kteří Kunratické rybníky navštěvují. Většina z Vás jsou skuteční rybáři se vším všudy, pro které je rybařina krásný koníček spojený s chvílemi klidu a pohody v krásné a čisté přírodě a ohleduplnost k rybám a ostatním rybářům je samozřejmostí. Těmto rybářům patří velké dík.

Co nás tedy čeká v roce 2023?

Jednak se prodlouží doba možnosti lovu 24 hod na Spodním rybníku, a to až do konce září. Z důvodu chycení velkých okounů v roce 2022 na Horním i Dolním rybníku se zavádí míra pro tuto krásnou rybu (min. 15 cm – max. 35 cm). Smutnější zprávou však je, že se zdražila cena nakupovaných kaprů pro zarybňování, a tak se tato zvýšená cena projeví i v cenách povolenek na Spodním rybníku (například cena roční povolenky je stanovena na 3.600,– Kč a denní na 450,– Kč).

Hlavní změnou v roce 2023 je, že kontrolu dodržování rybářských řádů a udržování pořádku na Kunratických rybnících bude kromě majitele a správce rybníků také aktivně nově hlídat i několik rybářů, kterým říkáme „Pomocný porybný“. Jejich pravomocí bude například kontrolovat povolenky k lovu ryb a zjišťovat totožnost rybářů, odebrat povolenku v případě přistižení rybáře který si přivlastnil rybu mimo stanovenou míru nebo rybu hájenou nebo který si přivlastnil více ryb, než povoluje rybářský řád atd. Tito naši pomocníci se budou prokazovat průkazkou viz. Vzor.

Věříme, že nové úpravy rybářských řádů a zvýšenou kontrolu jejich dodržování přivítají všichni rybáři, kteří hledají na Kunratických rybnících klid, pohodu a touží po chvílích strávených mimo všední chaos v krásné přírodě Lužických hor.

Dovolte nám popřát Vám do nového roku 2023 všem hodně nezapomenutelných rybářských zážitků a ať se ve zdraví zase setkáme při rybaření, jednom z nejkrásnějších koníčků, které máme.

Ing. Vlastimil Ladýř, majitel
Ing. František Salavec, správce rybníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *