Vážení kolegové a kolegyně rybáři. V první řadě bychom Vám chtěli poděkovat za Vaši kázeň a vytváření příjemné atmosféry při chytání ryb v roce 2021 na Kunratických rybnících. Až na výjimky se většina z Vás u vody chová, jak se na slušného rybáře patří a tím si vytváříte příjemné prostředí pro Váš čas trávený u vody. Občas to však někteří kazí hlučným chováním, nebo odhazováním a neuklízením svých odpadků.

Jaký byl rok 2021 z pohledu rybolovu?

Spodní Kunratický rybník (zaměřen na chov a lov kaprů) byl v průběhu roku celkem čtyřikrát zarybňován kapry, což bylo znát na velkém počtu ulovených kaprů. V tomto roce se povedlo ulovit i mnoho kaprů nad 75 cm (byli vráceni vodě), rekordní štika o délce 129 cm, několik amurů, candátů, a na prutu se ukázal i krásný tloušť. Bylo vyloveno i několik sumců nad 100 cm (bohužel ti o délce 2 m nás tam stále zlobí). Několikrát jsem od rybářů slyšel, jak měli na prutu něco velkého, co ani nešlo vytáhnout ven. Je škoda, že tyto ryby alespoň neviděli, a tak ani nevíme, co to vlastně bylo.

Horní Kunratický rybník (zaměřen na chov a lov pstruhů) byl intenzivně zarybňován v průběhu jara. Podzimní zarybňování však bylo, z důvodu zničení téměř veškeré rybí osádky vydrou říční na našich pstružích sádkách, s porovnáními s předchozími roky o něco slabší. Toto jsme se však snažili kompenzovat vypouštěním většího počtu trofejních pstruhů, což se projevilo i při jejich chytání. V roce 2021 si někteří rybáři chytili své životní pstruhy. Byli uloveni minimálně 2 pstruzi o délce 59 cm a také jeden pstruh duhový o délce 67 cm.

Co Vás čeká v roce 2022?

Z naší strany se zaměříme přednostně na kontrolu pořádku u vody, Odpadky u vody trápí jistě nejen nás, ale i Vám musí být velice nepříjemné, když chcete chytat na Vašem oblíbeném místě, a první co u vody po příchodu uvidíte jsou odpadky po jiném rybáři.

A co čeká Vás?

Spodní Kunratický rybník bude v tomto roce zarybněn velkým množstvím štičí násady z rychleného plůdku. Bude se jednat o několik tisíc kusů štiky o délce cca 5 cm. Je dokázáno, že v dobrých podmínkách jsou tyto štičky schopny za jeden rok dorůst do délky až 50 cm. Samozřejmostí bude i několikeré zarybňování kapry.

V roce 2022 Vás také čekají nějaké změny v pravidlech lovu ryb. Nejpodstatnější změnou je, že horní míra kapra se snižuje z 65 cm na 60 cm. Důvodem tohoto je, že stále narůstá počet rybářů, kteří si k vodě nejdou prioritně pro rybu na pekáč, ale chtějí si hlavně zachytat, a to i větší ryby. I přes toto omezení bude v rybníku dostatek „konzumních“ ryb – vypouštěné ryby mají v průměru 50 cm. Další významnou změnou je i omezení v používání montáží při lovu na položenou. Při tomto lovu je od roku 2022 povolena pouze montáž průběžná. Teoreticky se jedná o takové montáže, kdy při utržení ryby zůstane v rybě pouze háček a nikdy ryba za sebou netáhne žádný další háček, olůvko, nebo krmítko. Důvodem této úpravy je snížení trápení a případného úhynu ryb, které se rybářům utrhnou.

 Horní Kunratický rybník bude v tomto roce mnohem více zarybňován pstruhy, a to jak na jaře, tak i na podzim. Na základě požadavků pstruhařů bude omezen i počet rybářských závodů v lovu kaprů. V roce 2022 se budou konat pouze jedny tyto závody, a to ve dnech 10. – 12. června. Mění se také systém jednodenních povolenek. Tyto povolenky se již nebudou rozdělovat na „štičí“ a „pstruží“, ale bude pouze jedna povolenka a rybář si bude moct sám, i v průběhu rybolovu, určit, měnit, zda bude raději chytat pstruhy, nebo jiné dravé ryby. Nadále ale bude platit, že chytne-li rybář rybu, kterou si bude chtít ponechat, musí tuto rybu ihned zapsat do povolenky a v případě ulovení štiky, candáta, nebo tří pstruhů rybolov ukončit. Samozřejmě nebude možné ponechat si např. 2 pstruhy a potom ulovit štiku a tu si také ponechat. Na jednodenní povolenku bude tedy možné chytat vše, ponechat si však bude možné buď štiku, candáta, nebo pstruhy. Kombinace možná nebude.

Ceny povolenek

Ceny budou z důvodu zdražování rybí násady a dalších vstupních výdajů v roce 2022 mírně navýšeny, a to pouze na Spodním Kunratickém rybníku. Například roční povolenka na Spodní Kunratický rybník  bude stát po navýšení 3.200, – Kč. Mírné navýšení bude i u povolenek ½ ročních, měsíčních, týdenních a 3denních. Pouze cena povolenky denní zůstává nezměněna.

Ceny povolenek na Horním Kunratickém rybníku se v roce 2022 nemění.

Veškeré informace naleznete na našich stránkách www.kunratickerybniky.cz v rybářských řádech platných pro rok 2022. (Budou vyvěšeny v průběhu ledna.)

Ještě bychom Vás chtěli upozornit na povinnost vrátit povolenky z roku 2021. Je to pro nás důležité z důvodu vyhodnocení kolik ryb bylo v průběhu roku od rybníků odneseno a jak hodně je tedy potřeba zarybňovat. Povolenky můžete vhodit do schránek u rybníků, do poštovní schránky v místě bydliště správce rybníků ve Cvikově, můžete je zaslat poštou, nebo po dohodě se správcem je ofotit a zaslat pomocí aplikace WhatsApp.

Do Nového roku bychom vám chtěli popřát samozřejmě mnoho zdraví, plno krásných rybářských zážitků a ať se Vám podaří najít si mnoho volného času, který strávíte v poklidu někde u vody při lovu ryb.

Ing. Vlastimil Ladýř (vlastník rybníků)
a
Ing. František Salavec (správce rybníků)

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *